پاورپوینت بررسی موزه خانه جلال و سیمین در تهران

تاریخ ایجاد 11/07/1398 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ: 35 اسلاید   قیمت: 7500 تومان     تعدادمشاهده  1  

پاورپوینت بررسی موزه خانه جلال و سیمین در تهران

سیمین دانشور در سال ۱۳۰۰ در شیراز متولد شد. پدرش پزشکی خوش‌نام و مادرش نقاش و مدیر هنرستان دخترانه بود. او در سال ۱۳۲۸ مدرک دکترای ادبیات خود را از دانشگاه تهران دریافت کرد و در سال ۱۳۳۱  برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و دو داستان کوتاه به زبان انگلیسی در آنجا نوشت و به چاپ رساند. سپس به ایران بازگشت و به‌عنوان استاد دانشگاه در رشته باستان‌شناسی مشغول به کار شد. رمان سووشون او که اندکی پس از مرگ همسرش در سال ۱۳۴۸ نوشت از پرفروش‌ترین رمان‌های قرن حاضر است. سیمین دانشور در سال ۱۳۹۰ در سن ۹۰ سالگی بعد از یک دوره آنفولانزا در خانه‌اش در تهران درگذشت.جلال آل احمد بزرگ‌مردی که زود رفت

جلال آل احمد در سال ۱۳۰۲ در خانواده‌ای مذهبی در تهران متولد شد. پدر جلال با ادامه تحصیل او در مقطع دبیرستان مخالفت کرد اما جلال برخلاف میل پدر در مدرسه شبانه ثبت‌نام کرد، دیپلم گرفت و سپس در بیست‌سالگی به دستور پدر راهی نجف شد تا طلبگی بخواند اما بعدها به حزب توده پیوست. تصمیم جلال خشم پدر را برانگیخت تا آنجا که مجبور به ترک خانه شد. در سال ۱۳۲۲ وارد دانشسرای عالی شد اگرچه قبل از دریافت مدرک دکترا از ادامه تحصیل انصراف داد. سال‌ها بعد با سیمین دانشور آشنا شد و علی‌رغم نیتی پدرش با او ازدواج کرد. بعد از کودتای ۲۸ مرداد و یک دوره سکوت و افسردگی طولانی تفکرات مذهبی دوباره در جلال بیدار شد. او کتاب غرب‌زدگی را در سال ۱۳۴۲ نوشت که بسیار موردتوجه قرار گرفت. جلال در سال ۱۳۴۸ در چهل‌وپنج‌سالگی در گیلان درگذشت و همان‌جا به خاک سپرده شد.
آشنایی جلال با سیمین از زبان خودش

دو نویسنده در سال ۱۳۲۷ باهم آشنا شدند و در سال ۱۳۲۹ ازدواج کردند. جلال در مورد آشنایی‌اش با سیمین نوشته است: راه افتادم سمت شیراز برای گرفتن قسط اول حق‌احمه قمارباز داستایوفسکی، از آقای معرفت نامی که به‌واسطه ابراهیم گلستان با او آشنا شده بودم… توی ماشین که از گاراژ اتو عدل راه افتاده بود با سیمین آشنا شدم. آمدن سیمین به زندگی‌ام، تکانه‌ای بود که تا مدت‌ها  مرا و خانواده را لرزانید. هیچ‌کس از اهل خانه، تمایلی به ازدواج من با سیمین نداشت به‌خصوص پدر که تصور داشتن یک عروس مشکوفه، دیوانه‌اش می‌کرد. خودم هم‌فکر نمی‌کردم روزی می‌رسد من زاده یک درباری، پیمان شویی ببندم. سیمین دخترخواهر سردار فاخر حکمت از نزدیکان محمدرضا شاه بود که تا آستانه نخست‌وزیری مملکت پیش رفته بود بنابراین من با سیمین تفاوت‌های اساسی داشتیم هم در رگ و ریشه هم در خاستگاه و فرهنگ اما چه می‌شود کرد بادلی که او را جدا می‌خواست؟داستان ساخت خانه سیمین و جلال به سال ۱۳۳۰ برمی‌گردد. زمانی که سیمین در حال تحصیل در رشته زیبایی‌شناسی در دانشگاه استنفورد آمریکا بود جلال تصمیم گرفت این خانه را در زمینی که قبل‌تر در شمیران خریده بود، بسازد. کل بنای خانه با پنج هزار تومان درآمد نویسندگی ساخته شد که سه هزار تومان آن را جلال از دوست قدیمی‌اش سید عبدالله انوار قرض گرفت. جلال در نامه‌هایش برای سیمین از جراحات دست‌هایش هنگام تراشیدن سنگ‌ها، دردسرهای جا انداختن پنجره‌ها توسط شخص خودش و گرفتاری‌های دیگر ساخت‌وساز خانه نوشت. جلال آل احمد خانه را با عشق ساخت و در نامه‌ای برای همسرش نوشت: سیمین تو کم خندیده‌ای. این خانه را بنا می‌کنم تا صدای خنده‌های تو از آجرهای این خانه بلند شود.و

کلمات کلیدی مرتبط:
معماری ,موزه خانه جلال و سیمین در تهران ,پاورپوینت بررسی ,سیمین دانشور ,
مقالات مرتبط در این دسته
پاورپوینت بررسی طراحی معماری موزه هنر سیاتل در پارک مجسمه سازی المپیک
پاورپوینت بررسی طراحی معماری موزه استادل با بام سبز در فرانکفورت، آلمان
پاورپوینت بررسی طراحی معماری پایدار موزه موئسگارد آرهوس دانمارک
پاورپوینت بررسی طراحی معماری موزه هنرهای معاصر بوئنوس آیرس
پاورپوینت بررسی طراحی معماری مجتمع فرهنگی تولد در بارسلونا اسپانیا
پاورپوینت بررسی طراحی معماری موزه بورادا در آلمان اثر ریچارد میر
پاورپوینت بررسی طراحی معماری موزه تالاسا ، مرکز فرهنگی شهرداری
پاورپوینت بررسی طراحی معماری موزه یهودیان دانمارک
پاورپوینت بررسی طراحی معماری موزه لانیان اثر کریس یائو در تایوان
پاورپوینت بررسی طراحی نماد صلح در بینال ونیز توسط Lorenzo Quinn
پاورپوینت بررسی طراحی معماری موزه تاریخ طبیعی شهر شانگهای
پاورپوینت بررسی طراحی پارک و نمایشگاه ساختمان مدل مینی سیتی
پاورپوینت بررسی طراحی معماری نمایشگاه بین المللی ساختمان ، گالری تجهیزات ساختمان Fürst-Pückler-Land
پاورپوینت بررسی طراحی معماری مرکز ملی رقص
پاورپوینت بررسی طراحی معماری موزه هیلورسوم
پاورپوینت بررسی طراحی معماری موزه Belvédère در فریسلند هلند
پاورپوینت بررسی نقد وبررسی معماری موزه گوگونهایم نیویورک ، معمار :فرانک لوید رایت
پاورپوینت بررسی طراحی معماری مجموعه هنرهای بصری کارپنتر، دانشگاه هاروارد
پاورپوینت بررسی طراحی معماری فرهنگسرای سینمایی دزفول
پاورپوینت بررسی طراحی معماری موزه و گالری Red Hill اثر MOA Architects + Formzero

دانلود,پاورپوینت بررسی محله اختیاریه منطقه 3تهران ,pptx

پاورپوینت بررسی معماری مرکز تحقیقات New Horizons دانشگاه موناش در ملبورن ، استرالیا

پاورپوینت بررسی معماری مجموعه مسکونی پیوندی ترکیبی Linked Hybrid اثر استیون هال

پاورپوینت ,بررسی ,طراحی ,معماری ,سیمین ,موزه ,پاورپوینت بررسی ,بررسی طراحی ,طراحی معماری ,معماری موزه ,در سال ,پاورپوینت بررسی طراحی ,بررسی طراحی معماری ,دانمارک پاورپوینت بررسی

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

محمد انصاری اثر مرکب بهترین های نت آینده تکنولوژی های پزشکی معرفی لوازم جانبی سامسونگ سودا سفر ترآن تکنولوژی نوین دبستان بنیاد 15خرداد چوبر گروه فنی مهندسی تعمیرات تخصصی پکیج و تامین قطعات مهدی پور گرداب